Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Witam was serdecznie już wkrótce skończy się czas Wielkiego Postu i rozpocznie się radosny czas wielkanocny.
Zapisz temat do zeszytu:
Alleluja! Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!
W niedzielę wielkanocną świętujemy największy cud Pana Jezusa – Jego zmartwychwstanie.
Na pamiątkę zmartwychwstania Pana Jezusa obchodzimy święto zwane Wielkanocą. W tym dniu wszyscy wierzący spotykają się z Jezusem na Mszy Świętej.
W Wielkanoc przy ołtarzu będzie palił się paschał. Płonącą świeca przypomina nam, że Pan Jezus pokonał śmierć, a czerwone gwoździe umieszczone w niej w kształcie krzyża przypominają rany Pana Jezusa na rękach, stopach i boku. Na świecy jest także napisany obecny rok 2020 i dwie litery greckie: alfa i omega. Paschał przypomina zmartwychwstałego Chrystusa.
W niedzielę wielkanocną spotykamy się z rodziną na uroczystym śniadaniu, dzielimy się święconym jajkiem, składamy sobie życzenia, modlimy się, rozmawiamy, cieszymy się sobą. Jesteśmy dla siebie dobrzy, bo tak jest w rodzinie, która kocha Jezusa. A tam, gdzie jest Jezus, tam jest i dobro.
Trzy symbole
W naszych koszyczkach ze święconką najważniejszy jest baranek z chorągiewką.
Symbol baranka jest najbardziej biblijny spośród wszystkich symboli wielkanocnych. Wskazuje on baranka ofiarnego ze Starego Testamentu – Baranek paschalny stał się symbolem przejścia z niewoli do wolności.
Baranek ten był jednak tylko zapowiedzią prawdziwego Baranka – Jezusa Chrystusa, który przez swoją ofiarę i krew przelaną na krzyżu ocala od śmierci wszystkich, którzy w Niego wierzą!
Podczas każdej mszy świętej słyszymy jego słowa:
„Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata”.
Przypomina on Pana Jezusa, który jest dobry i łagodny jak baranek. Zgodził się przejść przez śmierć, aby dać nam życie w niebie.
Czerwona chorągiewka z krzyżem jest znakiem zwycięstwa Pana Jezusa nad śmiercią i złem.
Dlaczego jajko?
We wszystkich kręgach kulturowych było symbolem nowego początku i rodzącego się życia. Należało także do przedmiotów kultu, a w życiu codziennym miało zapewnić pomyślność w domu i w rodzinie.
Sztuka pierwszych chrześcijan w jajku widziała symbol grobu, który pękł, tak jak pęka skorupa jajka, aby mogło wyjść z niego nowe życie, czyli Zmartwychwstały Chrystus.
Dlaczego zajączek?
Zając w wielu kulturach jest symbolem nieśmiertelności, odradzania się przyrody i zwierzęcej płodności, ulotność ludzkiego życia, które śpiesznie podąża do wieczności.
Przysłowie mówi, że „zając śpi z otwartymi oczami”.
Dlatego już dla pierwszych chrześcijan stał się znakiem czujności i żywego oczekiwania na przyjście Pana. Symbol zająca odnosił się także do chrześcijan, którzy dopiero niedawno przyjęli chrzest.
Z Panem Jezusem zmartwychwstałym, możesz spotkać się codziennie na modlitwie.
Posłuchaj fragmentu Ewangelii z Niedzieli Zmartwychwstania (ta sama będzie czytana w najbliższą Niedzielę). Pisemnie odpowiedz w zeszycie na pytania (pełnym zdaniem). Nie musisz przepisywać pytań:
– Kto przybył pierwszy do grobu Pana Jezusa?
– O czym poinformowała Maria Magdalena uczniów?
– Co ujrzał Szymon Piotr w grobie?
– Z kim był Szymon Piotr?
Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!
Jako pracę domową proszę, aby narysował TRZY SYMBOLE WIELKANOCNE
Zagraj: