Słuchamy Boga w liturgii słowa

Szczęść Boże!

 

Co sprawiło, że Zacheusz zmienił swoje życie?

Do tej pory rozmawialiśmy o św. Józefie i Zacheuszu, o tym, jak słuchali oni Boga. Teraz będziemy rozmawiać o nas samych, o tym, gdzie i jak my słyszymy Pana Boga. Wiemy już, że Bóg mówi do nas przez Pismo Święte.

W jakim miejscu najczęściej wspólnie słuchamy Pisma Świętego?

W każdą niedzielę i każde święto słuchamy słów Pana Jezusa. Bóg zaprasza nas na Mszę Świętą, do stołu, na swoją ucztę, bo chce się z nami spotkać, mówić do nas. Bóg mówi do nas podczas Mszy Świętej, gdy czytane jest Jego słowo. Słuchamy słów Jezusa, które opowiadają o Jego cudownych dziełach.  Te Boże dzieła nie dotyczą tylko przeszłości, lecz są dziełami wciąż aktualnymi. Bóg pragnie nas pouczyć, przemienić, uświęcić. W Piśmie Świętym jest Jego obietnica. Dziś lekcja o liturgii słowa, taka część Mszy świętej, kiedy słuchamy słowa Bożego.

 

liturgia+1

Ambonka

MIEJSCE W KOŚCIELE, SKĄD MÓWI DO NAS BÓG

 

ambonka

 

 

Podczas niedzielnej Mszy czytane są trzy fragmenty Pisma Świętego.

  1. Pierwsze czytanie – słowa ze Starego Testamentu – tu słyszymy o działaniu Pana Boga w historii ludzi i świata, słyszymy o zapowiadaniu przyjścia Zbawiciela; Czyta lektor
  2. drugie czytanie – słowa z Nowego Testamentu – tu słyszymy objaśnianie Ewangelii i życia zgodnego z wolą Bożą; czyta lektor
  3. Ewangelia – tu mówi do nas sam Jezus Chrystus, dlatego słów tych słuchamy w postawie stojącej. Podczas czytania i słuchania Ewangelii przeżywamy to samo, co Zacheusz. Czyta kapłan

KTO CZYTA NAM SŁOWO BOŻE?

Bóg wybiera do tego ludzi, przez ich usta przemawia do wszystkich. Popatrz na stronie 27. Zwróć uwagę, że mają różne stroje.

lektor

lektor

kapłan

kapłan

Spotykamy Pana Boga osobiście i On rzeczywiście, naprawdę mówi do nas.

Takie wyjątkowe spotkanie wymaga odpowiedniego zachowania. Słuchamy w skupieniu i milczeniu, a w odpowiednich momentach wchodzimy w rozmowę. Potwierdzamy to, że wierzymy w tą obecność, że cieszymy się tym spotkaniem. Dlatego ważne jest, abyśmy umieli odpowiadać na wszystkie wezwania lektora i księdza podczas liturgii słowa.

a) Lektor na zakończenie czytania mówi: „Oto słowo Boże”.

Ogłasza nam, że usłyszeliśmy słowo Boga. My cieszymy

się tym słowem i za nie dziękujemy, więc odpowiadamy:

„Bogu niech będą dzięki”.

  1. b) Ksiądz czytanie Ewangelii zaczyna od wezwania: „Pan

z wami!”, na które odpowiadamy: „I z duchem twoim”. To

wezwanie jest bardzo ważne, bo potwierdzamy wtedy, że

Bóg prawdziwie jest obecny między nami i mówi do nas.

To prawdziwe spotkanie Boga podczas liturgii słowa ma

wzbudzić w nas radość, mamy świętować.

Następnie ksiądz ogłasza: „Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza (Marka, Łukasza, Jana)”, a my odpowiadamy: „Chwała Tobie, Panie”. Zwróćcie uwagę – my w tym momencie potwierdzamy naszą wiarę, że za chwilę będzie mówił Chrystus. To właśnie Jego chwalimy, a nie księdza. Za każdym razem słowa Pana Jezusa dotyczą naszego życia. One mają dotrzeć do serca, umocnić naszą wiarę i wpłynąć na nasze myślenie i postępowanie. W pełnym skupieniu i powadze, czyli świętym milczeniu, stoimy i przyjmujemy słowa Pana Jezusa. Taka postawa to wyraz szacunku wobec Pana Boga.

Na zakończenie Ewangelii ksiądz, ogłaszając: „Oto słowo Pańskie”, potwierdza, że to nie on mówił, ale Chrystus. My odpowiadamy: „Chwała Tobie, Chryste”. Wypowiadając dwa razy „Chwała Tobie…”, pokazujemy, że naprawdę świętujemy obecność Pana Boga wśród nas i że Jego słowa będą najważniejsze w naszym życiu.

 

Zagraj