Bóg mówi do nas w głosie sumienia

Szczęść Boże!

 

Proszę przyjrzyj się ilustracji w podręczniku na s. 30. Zobaczysz na nie Kaina. Czy znasz historię o Kainie?

 

Kain zabił swego brata. Ale nosił w swoim sercu wyrzuty sumienia – skutek grzechu.

Bóg rozmawiał z Kainem, Kain Go słuchał i odpowiadał Mu. Kain usłyszał obietnicę, że choć odczuje skutki grzechu, nie zostanie przez ludzi zabity. Bóg daje więc Kainowi szansę na zmianę życia, chce jego nawrócenia. Wielka jest miłość i miłosierdzie Boga.

Każdy człowiek ma szansę naprawienia grzechu i przemiany życia, ale jest jeden warunek – stanie się to, jeśli będziemy słuchać Boga. Nasze sumienie musi być czujne, wrażliwe na natchnienia Ducha Bożego.

  • Jak pracować nad własnym sumieniem?

Przeczytaj wskazówkę udzieloną przez św. Pawła –  tekst z ramki na s. 31.

  • Co znaczy „usilnie się starać”?

Człowiekowi na tym bardzo zależy, nie poddaje się w przypadku niepowodzeń, nie zniechęca się.

  • Skąd my mamy czerpać wiedzę, jak dbać o swoje sumienie?
  • Co nam w tym pomaga?
  1. Pismo Święte – mamy słuchać słów Pisma Świętego, aby znać wolę Pana Boga;
  2. tablice kamienne z Dekalogiem – mamy poznawać i pamiętać to, czego Bóg nas uczy. Wypełnianie Dziesięciorga przykazań, które będziesz poznawać w następnej klasie, pomoże zachować czyste sumienie. Postępowanie według przykazań chroni nas przed popełnianiem grzechów;
  3. złożone ręce – wskazują na potrzebę modlitwy, czyli rozmowy z Bogiem. Podczas modlitwy mogę Boga o wszystko pytać, szukać mądrych pomysłów, prosić o duchową pomoc;
  4. serce – podpowiada, że kto wypełnia wolę Bożą, ma czyste sumienie. Kto wypełnia wolę Bożą, ten żyje przykazaniem miłości i w jego sercu nie ma nastawienie na czynienie zła.

„Gdybyś postępował dobrze, miałbyś twarz pogodną” – mówi Bóg. Nauka z dzisiejszej katechezy jest taka: Jeśli masz czyste sumienie, jesteś radosny, a Bóg mieszka w twoim sercu.

Zadanie