Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Dziś przypomnijmy sobie niektóre ważne wiadomości z pierwszej klasy. Będziemy mówić o trzech czarodziejskich słowach, które zna każdy dobrze wychowany człowiek.
• Jakie to słowa?
JAKIE PASUJE TU SŁOWO: „DZIĘKUJĘ”, „PRZEPRASZAM”, „PROSZĘ”
Rodzina skończyła jeść obiad. Teraz Panu Bogu za niego…
Stworzony świat jest piękny.
Jakiś człowiek spowiada się w konfesjonale.
Chłopcy pokłócili się, który z nich miał rację. Powinni…
W czasie chrztu stałem się dzieckiem Bożym. Chcę Ci, Boże, za to…
Uczniowie przeszkadzają na lekcji, powinni…
Mężczyzna ustąpił kobiecie. Kobieta…
Zosia dostała prezent od koleżanki.
Tata naprawił rower.
Wszystkie sytuacje przedstawione na ilustracjach zebranych pod słowem „dziękuję” pomagają nam być blisko Boga i odczuwać radość oraz życzliwość innych ludzi. Obrazki zgromadzone pod słowem „przepraszam” pokazują i przypominają, że popełnione zło trzeba naprawić. Skutkiem takiego postępowania jest przebaczenie i zgoda. Tak ma postępować każde dziecko Boże.
A co robić, kiedy o tym zapominamy, albo nie mamy na to ochoty?
Zostało jeszcze jedno słowo. „proszę”. Tu jest miejsce na najważniejszą modlitwę każdego dziecka Bożego. Wołamy w niej do Boga – „Ojcze”.
• Jaka to modlitwa?
Modlitwa Ojcze nasz składa się z siedmiu próśb. Jezus wie, że potrzebujemy pomocy od Boga, i właśnie w tej modlitwie prosimy o to wszystko, czego nam do życia na ziemi i w niebie potrzeba. To modlitwa, w której prosimy Boga, abyśmy umieli Go wielbić w tym wszystkim, co przeżywamy i prosić o wsparcie wtedy, gdy trudno jest żyć zgodnie z wolą Bożą.
W podręczniku s.11
Jak trzyma dziecko ręce podczas modlitwy Ojcze nasz?
Kiedy składam ręce do modlitwy, to jednocześnie mówię Bogu: „Boże, zobacz, jestem Twoim dzieckiem; Ty prowadzisz mnie przez życie; chcę Cię słuchać i żyć, jak nauczasz, jestem Tobie posłuszny. Ja wiem, że modlę się do kogoś najważniejszego na świecie i nie wstydzę się tego. Inni widzą, że rozmawiam z Bogiem. To dla nich znak, aby uszanowali moją modlitwę.
Zagraj: