Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Módlmy się wspólnie do Boga, wysławiając Jego dobroć:
Temat dzisiejszej katechezy: Jezus wzorem posłuszeństwa.
Dziś poznamy, w czym wyraża się posłuszeństwo Bogu.
Proszę obejrzeć ten film z instrukcją obsługi pralki:
- Do czego służy instrukcja obsługi?
- Co może się wydarzyć, jeśli będziemy postępowali niezgodnie z instrukcją (np. gdy włożymy do bębna pralki więcej bielizny, niż dopuszcza to instrukcja)?
- Dlaczego powinniśmy postępować zgodnie z instrukcją?
- Czasami korzystanie z instrukcji może być dla nas trudne, ponieważ nie znamy pojęć, słów, które są tam zapisane.
- Co czynimy, gdy nie rozumiemy instrukcji?
Instrukcja obsługi pomaga nam we właściwym korzystaniu z urządzenia, którym się posługujemy. Jeśli będziemy wykorzystywali to urządzenie zgodnie z jego przeznaczeniem, osiągniemy swój cel, np. będziemy mieć czystą odzież, gdy w sposób właściwy skorzystamy z pralki. Oczywiście możemy nie korzystać z instrukcji, ale wówczas musimy się liczyć z tym, że możemy popsuć urządzenie, nie poznamy jego wszystkich możliwości działania albo stracimy więcej czasu na zrozumienie jego działania. W związku z tym realizacja celu będzie niemożliwa albo ulegnie opóźnieniu. Trudności w zrozumieniu instrukcji możemy pokonać dzięki osobom, które w tej dziedzinie wiedzą więcej od nas. Wniosek: chcąc korzystać z jakiegoś sprzętu i osiągnąć zamierzony cel, trzeba podporządkować się wskazaniom zawartym w instrukcji obsługi.
- Jaki jest związek między instrukcją obsługi a podejmowaniem decyzji w swoim życiu?
W życiu bywa podobnie.
Podejmujemy w swoim życiu rożne decyzje. Czasami czynimy to samodzielnie, czasami szukamy porady u rodziców, czasami pytamy kolegów, co zrobiliby na naszym miejscu. Zdarza się też, że to rodzice podejmują decyzję i oczekują, że się jej podporządkujesz. Oczekują twojego posłuszeństwa.
W zeszycie napisz dużymi literami słowo POSŁUSZEŃSTWO. I wypisz, co kojarzy się Ci z tym słowem.
Stary Testament nie zna specjalnego słowa oznaczającego posłuszeństwo. Odpowiednikiem tego pojęcia są słowa: „słuchać”, „zachowywać”, „przestrzegać” (przykazań), „chodzić” (drogami Bożymi).
Dotyczy ono relacji z Rodzicami i innymi osobami odpowiedzialnymi za Ciebie. Można mówić o posłuszeństwie znakom drogowym, instrukcjom obsługi różnych sprzętów, przepisom, kodeksom czy choćby w stanie pandemii koronawirusa – zaleceniom rządzących.
Zadaj sobie pytania do Bożej „instrukcji”:
– do czego służy?
– dlaczego muszę postępować zgodnie z nią?
– co zrobić, jeśli nie rozumiem instrukcji?
Z Księgi Izajasza dowiadujemy się, że Sługa Pański będzie wypełniać wolę Boga poprzez wspieranie potrzebujących krzepiącym słowem. Jego słowa będą pełne autentycznej mądrości oraz niezwykłej duchowej mocy. Cechą zapowiadanego Sługi Jahwe jest szczególnie rozwinięta umiejętność słuchania słów Boga, wobec którego okaże pokorę i posłuszeństwo. Te prorocze słowa znalazły potwierdzenie w ziemskim życiu Jezusa Chrystusa. Najpierw w Nazarecie, gdzie jako Syn Człowieczy był posłuszny swej Matce Maryi i Józefowi – „był im poddany” (Łk 2,51). Później, w czasie swej publicznej działalności, Jezus wielokrotnie podkreślał, że przyszedł na świat „nie po to, aby pełnić swoją wolę, ale wolę Tego, który Mnie posłał” (J 6,38). Zachęcał swoich uczniów, aby w modlitwie prosili Boga w Jego imieniu o pomoc w wypełnianiu tego zobowiązania.
Powiedział im Jezus: «Moim pokarmem jest wypełnić wolę Tego, który Mnie posłał, i wykonać Jego dzieło. J 4,34
On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci – i to śmierci krzyżowej. Flp 2, 6-8
Ale niech świat się dowie, że Ja miłuję Ojca, i że tak czynię, jak Mi Ojciec nakazał. Wstańcie, idźmy stąd! J 14, 31
- Co mówił Pan Jezus o swojej relacji z Ojcem?
- Co czynił w imię posłuszeństwa Panu Bogu?
- Do czego zachęcał?
- Dlaczego był posłuszny Panu Bogu?
- Co zyskaliśmy dzięki posłuszeństwu Jezusa Chrystusa?
Chrystus jest wzorem posłuszeństwa
Najpełniej Jezus okazał posłuszeństwo Ojcu Niebieskiemu w czasie swej męki i śmierci na krzyżu. Przez swoje pełne miłości posłuszeństwo Ojcu „aż do śmierci” odkupił nasze winy. Święty Jan Apostoł napisał, że człowiek miłujący Pana Boga wypełnia Jego przykazania. Tymczasem my nie zawsze jesteśmy posłuszni słowu Bożemu, ale kierujemy się wyłącznie tym, co sami uważamy za słuszne.
Pan Jezus „cichy i pokornego serca” uczy nas, na czym polega prawdziwe posłuszeństwo. Pokazuje, że jest to dobrowolne i pełne miłości wypełnianie woli Ojca Niebieskiego. Wola Boża może być dla nas czasami trudna do zrozumienia i tajemnicza. Posłuszeństwo polega więc na zaufaniu Bogu, który pragnie naszego dobra. Jest naszą odpowiedzią na Jego zatroskanie o człowieka. Daje nam wewnętrzny spokój i możliwość uczestniczenia w Bożej radości.
- Na czym powinno polegać nasze posłuszeństwo Bogu?
- Dlaczego powinniśmy być posłuszni Bogu?
- Jak możemy okazywać posłuszeństwo Bogu?
- Kto lub co może nam pomóc w zrozumieniu woli Boga?
Spójrz na Jezusa – On jest wzorem posłuszeństwa.
Praca domowa:
2. Co zyskaliśmy dzięki posłuszeństwu Jezusa?
3. Dlaczego chrześcijanin ma być posłuszny Bogu?
4. Które słowa Modlitwy Pańskiej (Ojcze nasz) mówią o posłuszeństwie Bogu?