Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Módlmy się wspólnie do Boga, wysławiając Jego dobroć:
Temat katechezy: Wiara bohaterów biblijnych. Proszę wpisać do zeszytu.
Dziś poznamy życie i działalność proroków Starego Testamentu. Poznamy, że Izajasz i Jeremiasz byli prorokami, jak oni zostali prorokami. I na czym polegała ich misja.
Najpierw trzeba poznać, kim byli prorocy.
Prorokami nazywano ludzi powołanych i oświeconych przez Boga, którzy głosili w Jego imieniu prawdy religijno-moralne, strzegli czystości wiary i obyczajów, bronili sprawiedliwości społecznej, a czasem przepowiadali przyszłość i działali cuda. Tymczasem biblijni prorocy nie uważali za swoje zadanie jedynie przepowiadać to, co się kiedyś wydarzy, tym bardziej też nie trudnili się wróżbiarstwem. Istotą proroctwa jest ogłaszanie, pouczanie, napominanie. W księgach prorockich te treści znajdziemy przede wszystkim. Ks. Krzysztof Bardski
O Bożym posłannictwie proroków, a także o ich męczeństwie za wiarę dowiadujemy się z ksiąg Starego Testamentu.
Prorocy byli ludźmi niezwykłymi. Z odwagą i wytrwałością nawoływali do nawrócenia i posłuszeństwa Bogu. Ich wielka moc duchowa płynęła z bezgranicznego zaufania i oddania Bogu.
Izajasz
Pochodził z zamożnej, arystokratycznej rodziny mieszkającej w Jerozolimie.Jego sposób mówienia, dobra znajomość sfer dworskich, bliskie relacje z królami judzkimi wskazują na człowieka wykształconego, należącego raczej do wyższych sfer judzkich. Był żonaty i miał dwóch synów. Zachowane urywki biograficzne świadczą, że miał grono uczniów.
Przełomowe wydarzenie w jego życiu miało miejsce w czasie pobytu w świątyni. Powołanie Izajasza na proroka przedstawione jest w sposób uroczysty.
I usłyszałem głos Pana mówiącego: «Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł?» Iz 6, 8a
- Kogo usłyszał Izajasz?
- O co pytał Bóg?
Bóg poszukiwał osoby, którą mógłby posłać do ludzi z ważnym zadaniem. W czasach Starego Testamentu takiego człowieka nazywano prorokiem.
- Co mógł odpowiedzieć Izajasz na pytanie Boga?
Odpowiedziałem: «Oto ja, poślij mnie!» I rzekł [mi]: „Idź i mów do tego ludu…” Iz 6, 8b-9a
- Jak postąpił Izajasz?
- Dlaczego podjął taką decyzję?
- Jakim był człowiekiem?
Został powołany na proroka w 738 roku przed narodzeniem Jezusa Chrystusa. Przez ponad 40 lat z ogromnym zaangażowaniem i wytrwałością głosił prawdę o Bogu. Nazwany został Księciem Proroków. Prawdopodobnie poniósł śmierć męczeńską.
Działalność Izajasza
Izajasz podjął zdecydowaną walkę ze złem. Poddawał krytyce niesprawiedliwość społeczną, upadek moralności, brak właściwej linii postępowania religijnego i politycznego przez klasy kierujące państwem. Wzywał do nawrócenia i pokuty. Głosił sprawiedliwość Bożą, ostrzegając przed sądem z powodu grzechów. Jednak zapowiedź kary i sądu nie była ostatnim słowem proroka. Pocieszał, gdy naród znalazł się w niewoli, mówił o miłości Boga i zapewniał, że Bóg nagrodzi tych, którzy pozostaną Mu wierni. Przewidywał zasadnicze odrodzenie narodu wraz z dynastią Dawida. Jedną z bardziej charakterystycznych cech jego twórczości jest mesjanizm. Izajasz opisywał dzieje przyszłego Mesjasza. Szczególny nacisk kładł na Jego mękę.
(za: Gość Niedzielny Nr 28/2002)
Proszę w swoich zeszytach wypisać cechy i postawy Izajasza.
Filmik o proroku Izajaszu:
- Dlaczego Izajasza możemy nazwać bohaterem?
Jeremiasz
Pochodził z miasteczka o nazwie Anatot, oddalonego o 6 km od Jerozolimy. W 626 r. przed Chr. został powołany przez Boga na proroka.
Pan skierował do mnie następujące słowo: «Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię,
nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię, prorokiem dla narodów ustanowiłem cię». I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: „Jestem młodzieńcem”,
gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. Nie lękaj się ich, bo jestem z tobą, by cię chronić» – wyrocznia Pana. Jr 1,4-8
Działał również po upadku Jerozolimy w 587 r. przed Chr., kiedy miasto zostało zburzone, a mieszkańcy zostali uprowadzeni do Babilonu. Przez swoich rodaków była uznany za wroga narodu. Narażał swoje życie , aby nawracać ludzi. Był prześladowany, torturowany i więziony. Wygnano go z kraju i najprawdopodobniej ukamienowano.
Jeremiasz wskazywał na grzechy ludzi i ich niewierności względem Boga i wzywał do pokuty. Ostrzegał tak samo jak Izajasz przed karą za nieposłuszeństwo Bogu, odwrócenie się od Niego. Wlewał nadzieję w ludzkie serca i zapewniał, że Bóg obdarzy swój lud radością i pomyślnością. Wskazywał na Bożą sprawiedliwość. Zapowiadał zawarcie Nowego Przymierza.
Działalność Jeremiasza i jego nauczanie pomogło narodowi wybranemu przetrwać trudne lata niewoli babilońskiej i inspirowało odnowę życia religijnego po powrocie do kraju.
(za: Gość Niedzielny Nr 25/2002)
Praca domowa:
Proszę wybrać jednego proroka Izajasza lub Jeremiasza i w kilku zdaniach opisać, kim był ten prorok, jakie cechy i postawy posiadał. I odpowiedzieć na te pytania:
- W czym możemy naśladować proroków, aby być wiernym Bogu i Jego przykazaniom?
- Jak stawać się Bożym bohaterem na wzór Izajasz lub Jeremiasza?