Wielki Tydzień – klasa 4 02.04.2020

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! 

Dzisiejsza katecheza poprzedza Niedzielę Palmową, a więc uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy.

Na początku pomodlimy się słowami piosenki:

Ostatnie dni Wielkiego Postu od Niedzieli Palmowej do wieczora Wielkiego Czwartku, a następnie Triduum Paschalne to Wielki Tydzień.

Na kilka dni przed swoją śmiercią Pan Jezus wybrał się do Jerozolimy, stolicy swojego kraju. Przeczytajcie poniższy tekst, dzięki któremu zrozumiecie co takiego wydarzyło się w Jerozolimie.

Jezus poszedł do Jerozolimy, by świętować Paschę ze swoimi uczniami. Wysłał dwóch z nich, mówiąc: „Idźcie do wioski przed wami. Znajdziecie tam osła, który nigdy nie był dosiadany”. Apostołowie poszli więc i rozwiązali zwierzę. Jego właściciele zapytali: „Dlaczego uwalniacie naszego osła?”. Uczniowie odpowiedzieli, że to Pan Jezus go potrzebuje, więc pozwolono im zabrać zwierzę. Apostołowie nakryli grzbiet osiołka swoimi płaszczami, by Jezus mógł na nim usiąść. Razem z Jezusem wkroczyli do Jerozolimy. Ludzie słyszeli o cudach, których dokonał i bardzo chcieli się z Nim zobaczyć. Wielu kładło swoje szaty na Jego drodze. Inni ścinali gałązki z drzew palmowych i rozkładali je wzdłuż drogi, po której jechał Jezus. Świętowali Jego przybycie. Mieli nadzieję, że jest On ich nowym królem. Mieszkańcy Jerozolimy machali gałązkami palmowymi i krzyczeli: „Hosanna na wysokości”„Witaj Królu”.

niedziela palmowa

Osioł charakteryzuje się małymi wymaganiami pokarmowymi i odpornością na brak wody – został udomowiony przez człowieka wcześniej niż koń. Pierwsze informacje dotyczące udomowienia pochodzą z Doliny Nilu z ok. 4000 p.n.e. czyli 6 tys. lat temu! Słownik Symboliki Biblijnej przekonuje, że wybór osła za wierzchowca nie był przypadkowy. W przeciwieństwie do konia wojennego, osioł czyni Jezusa pokornym. Dodatkowo znaczyło to, że Jezus jest królem, który nie przyszedł po to, aby walczyć i zdobywać. Człowiek na ośle miał pokojowe zamiary, nie wojenne.

Osioł bywa też bohaterem wielu bajek! Zgadnij tytuł tej poniżej, a jakby kto pytał, czy daleko jeszcze? – to… od Niedzieli Palmowej do Wielkanocy tylko 7 dni.

Ułóż puzzle i pomyśl, czy Ty byś też chciał witać Jezusa jako Twojego Króla? Czy rozpoznajesz w Jezusie Boga, który bardzo Cię kocha?

Puzzle

Tydzień przed Wielkanocą obchodzimy pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Tą niedzielę nazywamy Niedzielą Palmową.

W tym dniu przynosimy do kościołów palmy, gdzie zostaną poświęcone przez księdza. Te palmy różnią się od tych, które mieli mieszkańcy Jerozolimy. W naszym klimacie nie rosną prawdziwe palmy, więc robimy je z gałązek i kwiatów, które zdążyły już tej wiosny rozkwitnąć.

palma-wielkanocna

 

Jak wygląda Niedziela Palmowa w Polsce:

 

Niestety w tym roku wyjątkowo nie możemy przyjść z palmą do kościoła – ale przecież  – możesz zrobić taką rodzinną – będzie najpiękniejsza na świecie.

Tu instrukcja:

Jak Ty przeżyjesz Niedzielę Palmową?
W tym roku nie będziemy mogli uczestniczyć w kościele w Niedzieli Palmowej ze względu na pandemię.
Pomyśl,  co zrobisz żeby dobrze przeżyć w tym roku Niedzielę Palmową.
Obejrzyj film i rozważ.
Wielki Poniedziałek
W Wielki Poniedziałek Jezus przebywa w Betanii u swoich przyjaciół Marty, Marii i Łazarza. Kiedy jedzą i rozmawiają przychodzi kobieta która namaszcza Jezusa drogim olejkiem.
1585471354940-59713e63-2ddf-4377-b6aa-9c287d182b98
Wielki Wtorek
W Wielki Wtorek przypominamy sobie zapowiedź Pana Jezusa o zdradzie Judasza i zaparcia się Piotra.
1585471447564-77e03044-fc76-485a-a4bb-7ddf1948946d
Wielka Środa
W Wielką Środę Judasz udał się do Arcykapłanów, aby zdradzić Pana Jezusa. Za zdradę otrzymał 30 srebrników.
1585471543519-a38520e3-7d2a-49d0-a7c7-794388fd5feb
Wielki Czwartek
Wielki Czwartek to początek Triduum Paschalnego – Trzech Świętych Dni. Wspominamy wtedy wydarzenia
z Wieczernika, modlitwę Pana Jezusa w Ogrojcu oraz pojmanie Chrystusa.
Wielki Piątek
1585471804160-4fecba77-5327-45c3-901d-e59a08eb27d3

Wielki Piątek jest dniem smutku i ciszy.

Jest dniem żałoby, ponieważ wspomina się Mękę i Śmierć na Krzyżu Pana Jezusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy na całym świecie w żadnym kościele nie sprawuje się Eucharystii.

W ten dzień możemy ucałować krzyż wystawiony w kościele.

 

Wielka Sobota

W Wielką Sobotę Jezus zstępuje do Szeolu – miejsca gdzie zmarli czekali na Zbawiciela. Zabiera ze sobą ludzi dobrych i wprowadza ich do nieba.

My w tym czasie przychodzimy do kościoła i adorujemy Pana Jezusa złożonego do grobu oraz święcimy pokarmy w koszyczkach. Wieczorem uczestniczymy w Wigilii Paschalnej.

1585471951983-15e7c057-21d6-4f1c-9bad-441c1edac459

 

Napisz w zeszycie temat katechezy: Wielki Tydzień.

Po tematem zapisz notatkę   

Triduum Paschalne – najważniejsze dni roku liturgicznego:

– Wielki Czwartek (dzień ustanowienia dwóch sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii, modlitwa w Ogrójcu i pojmanie Pana Jezusa) 

* w liturgii: Msza święta Wieczerzy Pańskiej i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy

– Wielki Piątek (dzień sądu, drogi krzyżowej, śmierci na krzyżu i pogrzebu Pana Jezusa)

* w liturgii: nie sprawuje się Mszy świętej, adoracja krzyża, przeniesienie Najświętszego  Sakramentu do tzw. grobu Pańskiego

– Wielka Sobota (dzień ciszy – Jezus wstępuje do otchłani)

* w liturgii: święci się pokarmy wielkanocne, wieczorem sprawowana jest Liturgia Wigilii Paschalnej 

Zadanie:

Napisz, jak przeżyjesz Wielki Tydzień. Możesz posłużyć się tabelką niżej:

JAK PRZEŻYJĘ POSZCZEGÓLNE DNI WIELKIEGO TYGODNIA W CZASIE KWARANTANNY-1