Świętość Boga. kl.4

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Rozpocznij od modlitwy, uwielbiając Boga:

 

Proszę wpisać do zeszytu temat: Świętość Boga

Na lekcji dowiemy się, dlaczego Bóg jest godzien miłości, poszanowania, chwały.

Na początku proszę się zastanowić:

Jak ludzie powinni odnosić się do Boga?

Proszę przeczytać fragmenty z Pisma Świętego:

(…) Bogiem jestem, nie człowiekiem; pośrodku ciebie jestem Ja – Święty. Oz 11,9

Pan Zastępów – Jego za Świętego miejcie (…) Iz 8,13

Co autor natchniony powiedział nam o Bogu?

Stwórca nie jest podobny do człowieka, jest inny niż człowiek.

Na czym polega świętość Boga.  Co mówi nam Pismo Święte?

O, Panie, nasz Boże, jak przedziwne Twe imię po wszystkiej ziemi! Tyś swój majestat wyniósł  nad niebiosa. Ps 8,2

Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. Iz 6,3

 

klasa 4-świetość

Ten schemat proszę przepisać do zeszytu.

Bóg, który jest wyniesiony ponad wszystko, wielki i pełen chwały, godzien jest, aby oddawać mu cześć.

Bóg stworzył świat i nieustannie opiekuje się nami, tak że żaden włos z głowy nie może spaść bez Jego wiedzy. Świat, w którym żyjemy, jest najpiękniejszym dziełem sztuki. Jak rozmawialiśmy w szkole, człowiek nie w stanie wytworzyć trawy. Wszystko, co istnieje, oddaje Bogu chwałę. Całe stworzenie, na ziemi i na niebie, żyje, aby uwielbiać Boga.

Dlaczego? Ponieważ Bóg jest godzien chwały i uwielbienia. Ale nie dlatego,że Bóg potrzebuje naszej pochwały, aby być szczęśliwym. Rodzice kochają bardzo, opiekują się wami i wychowują. Należy się im z naszej strony odpowiedź na ich dobro, która wyraża się w szacunku i miłości, okazywanej dla nich. Bogu, który stworzył cały świat, który istnieje dzięki Opatrzności Bożej,  należy się cześć i szacunek, uwielbienie i chwała.

Na czym polega świętość Boga?

Kiedy słyszymy słowa „święty”, „świętość”, kojarzą się nam osoby święte, święta Faustyna Kowalska, święty Jan Paweł II i t.d.

Słowa świętość kodesz i święty – kadosz w języku hebrajskim oznaczają czynność oddzielania od siebie dwóch rzeczywistości, rozdzielanie, separowanie. Słowo święty – kadosz, w Piśmie Świętym pokazuje inność, wyjątkowość. wszechmoc i wszechwiedzę Boga. Bóg jest inny. Inny niż człowiek , niż całe stworzenie. Jest wyniesiony ponad cały wszechświat.

Bóg nie jest święty dlatego, że jest dobry, sprawiedliwy, miłosierny, ale jest święty z natury. Po prostu taki jest Bóg. On jest nieskończenie doskonały: jest doskonałą Miłością, Sprawiedliwością i Miłosierdziem.I nasze ludzkie słowa są za małe i niewystarczające, żeby móc wytłumaczyć kim jest Bóg.

Po co chodzić do Kościoła, gdy Bóg jest wszędzie. Są miejsca szczególnie przez Boga wybrane, oddzielone od tego, co powszechne, zwyczajne i przeznaczone tylko dla Niego, dla Jego chwały. Dlatego tak ważne pamiętać o należytym szacunku, przebywając w świątyni.

I wszystko, co wchodzi w kontakt z Bogiem, staje się świętym. To jak dotknąć dopiero pomalowanej ławki, na ręce zostaje ślad świeżej farby. Spotykamy Boga w sakramentach: w Eucharystii, spowiedzi…

Proszę się zastanowić

  • Kiedy i w jaki sposób Bóg okazuje nam swoją miłość, sprawiedliwość, miłosierdzie?
  • Kiedy i w jaki sposób spotykamy się ze Świętym Bogiem?

Przez modlitwę i sakramenty Święty Bóg pragnie nam pomagać.

(…) w całym postępowaniu stańcie się wy również świętymi na wzór Świętego, który was powołał, gdyż jest napisane: Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty. 1 P 1,15-16

  • Do czego zachęca nas Bóg?
  • W czym pragnie nam pomóc Święty Bóg, przychodząc do nas w modlitwie i sakramentach?

Bóg zaprasza każdego z nas, abyśmy byli świętymi. Nasza odpowiedź polega na dążeniu do świętości. Ale o własnych siłach nie potrafimy tego zrobić, dlatego Bóg przychodzi do nas w sakramentach i modlitwie z pomocą.

Praca domowa:

W kilku zdaniach proszę odpowiedzieć na pytanie:

Jak odpowiedzieć na wezwanie do świętości?

 

 

Święty to ktoś, kto żyje jak prawdziwy przyjaciel Boga. Ty też możesz zostać świętym, jeśli będziesz starał się kochać Boga i bliźniego.