Trzeba mądrze korzystać z internetu

Hebrajskie słowo „szatan” oznacza „przeciwnik” i dotyczy wszystkich duchów, które zbuntowały się przeciwko Bogu. Zaślepiony nienawiścią do Boga szatan chce zniszczyć także to, co On stworzył. Obrócił siłę przede wszystkim przeciw człowiekowi, którego Bóg stworzył na swój obraz i podobieństwo. W swoim planie zniszczenia wykorzystuje całą swoją wybitną inteligencję, udając, że niesie dobro i szczęście człowiekowi, ale w rzeczywistości szykuje mu zgubę.

 

Szatan nigdy wprost nie kusi człowieka. Często pokusa jest procesem wielu okoliczności, które w końcu prowadzą do grzechu. Szatan podsuwa pokusę bardzo subtelnie. Chce nam pokazać pozorne dobro, które otrzymamy, jeśli ulegniemy pokusie. Diabeł tak potrafi wszystko pogmatwać, że my sami jesteśmy w stanie w to uwierzyć. Zły duch nas po prostu okłamuje.

Internet to symbol współczesności. Niektórzy uważają, że warto całe życie przesiedzieć przed komputerem i surfować po Internecie. Inni uważają, że to do niczego nie jest potrzebne i że więcej z tego szkody niż pożytku.

Dekalog korzystania z Internetu

(na podstawie „Dekalogu internauty” ks. J. Kloch)

  1. Nie traktuj internetu jako bożka

Internet jest jedynie narzędziem. I tak jak każde inne narzędzie, może być wykorzystany w dobry lub zły sposób. To internet ma służyć nam – nigdy odwrotnie. Nie możemy stać się niewolnikami internetu. Pozostajemy wolni, dopóki jesteśmy w stanie sami decydować, czy, kiedy i ile z niego korzystamy.

2. Miej świadomość po co przed nim siadasz

Korzystanie z internetu zawsze powinno mieć jakiś cel (np. komunikowanie się z innymi, edukacja, informacje, zdobywanie wiedzy). Nie powinno się korzystać z internetu, no bo nie mam co robić, zaglądnę do internetu. Zawsze powinniśmy znać odpowiedź na pytanie „po co to robię”

 

3. Pamiętaj, że za drzwiami internetu nie wszystko jest dobre

 

Internet jest środowiskiem bardzo rozległym, a więc znajdziemy w nim to co dobre, ale i to co złe. Chodzi o to, abyśmy byli nieustannie czujni i kontrolowali treści, które docierają do nas za pośrednictwem internetu.

4. Myśl o innych użytkownikach internetu

Trzeba pamiętać, że inni użytkownicy internetu też są ludźmi. A nawet więcej  – to nasi bliźni, których trzeba nam kochać, „jak siebie samego”. Warto zastanowić się nad tym, co zrobiłbym/ co powiedziałbym w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem, bo ten użytkownik – ten drugi człowiek przez nasze słowa może być  zraniony.

5. Nie zabijaj czasu i talentów przed komputerem

Internet może nam posłużyć do rozwijania talentów. I oby tak było! Możemy w nim znaleźć wiele treści dotyczących interesującej nas dziedziny. Zadbajmy o to, aby to, czym się zajmujemy, nas rozwijało.  Internet to nie tylko gry i przeglądanie facebook’a czy instagramm’a. Jeśli zaglądnąłeś na youtub’a – znajdź coś wartościowego. Trzeba jednak uważać, ponieważ youtube jest portalem społecznościowym, gdzie każdy może umieścić, co zechce. Czasem może wydawać się, że nie ma nic złego. Odwrotnie przyciąga uwagę, a okazuje się, że zawiera niewłaściwe treści. Korzystaj z serwisów katolickich i umacniaj swoją wiarę.

6. Nie lekceważ zagrożeń płynących z sieci

To, że masz do czegoś dostęp, nie oznacza, że jest to dobre i że musisz z tego korzystać. Zastanów się dwa razy, zanim wejdziesz na jakąś stronę.

7. Nie piractwu i hackerom

Czy da się ukraść coś w internecie? Nie jest to przecież rzecz materialna. Ale pamiętaj, że twórcom gier, programów, muzyki i filmów należy się zapłata za ich pracę, a jeżeli pobierasz ich dzieła z nielegalnych źródeł, to po części pozbawiasz ich w ten sposób z wynagrodzenia. Pamiętaj, że ktoś musiał stworzyć to, z czego Ty teraz korzystasz.

8. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania

Jeśli nie znasz się osobiście z tymi, z którymi kontaktujesz się przez internet, to pamiętaj, że nie każdy ma dobre intencje. Niektórzy użytkownicy internetu czują się bezkarni, dlatego pozwalają sobie na zachowania, na które w realnym świecie by sobie nie pozwolili, gdyż musieliby się liczyć z natychmiastowymi konsekwencjami. Tych w świecie wirtualnym często mogą uniknąć.

9. Nie zaniedbuj czynienia dobra

 

Przez internet można zdziałać wiele dobra. Można dzielić się tym co dobre z innymi. Można wspierać innych dobrym słowem. Czasem jeden serdeczny komentarz wystarczy, aby ktoś po drugiej stronie wyświetlacza się uśmiechnął.

 

10. Ani nie zastępuj przyjaciół komputerem

Pamiętaj, że internet jest jedynie narzędziem i to, co wirtualne, nigdy w pełni nie zastąpi i nie może zastąpić tego, co realne. Internet nie może nam nigdy przeszkadzać w budowaniu relacji z innymi. Może okazać się pomocą, kiedy nie ma możliwości spotkania się „w realu”, jednak gdy tylko taka możliwość się pojawi, warto z niej skorzystać.

 

  • Co sądzicie o internecie?
  • Jakie są zalety internetu?
  • Jakie są wady internetu?
  • Co jest interesujące w internecie?
  • W jaki sposób z niego korzystać?
  • Co może nam pomagać w dobrym korzystaniu z internetu?

Podsumowanie:

Internet może być wielką pomocą w szukaniu informacji, w zdobywaniu wiedzy, ale też można się od niego uzależnić.

Są w życiu rzeczy ważniejsze niż internet.

Trzeba mądrze korzystać z internetu, trzeba wiedzieć, do czego chce się go używać.

Internet nie może stać się bożkiem.